Blog

Szkoła żywiołów Blog Na Ostrzu Niezależności: Wybieramy Pierwszy Nóż dla Dziecka

J eśli po przeczytaniu tytułu tego posta jeszcze tu jesteś i na Twojej twarzy nie maluje się grymas z obrazu "Krzyk" pana Muncha, to daj mi szansę na kilka wyjaśnień :)

-Nóż dla dziecka? OSZALAŁEŚ?!
Tak nóż dla dziecka, oczywiście nie sztylet z 25 centymetrowym ostrzem pokrytym z jednej strony zębami piły. Wystarczy mały scyzoryk z blokowanym i zaokrąglonym na końcu ostrzem. Można taki kupić za niewielkie pieniądze. Bo nie czarujmy ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja pociecha może go zgubić. Szkoda kasy na coś bardziej wydumanego. Do tego naprawdę nóż dla dziecka nie musi być kombajnem wypełnionym setką dodatkowych narzędzi umieszczonych w rękojeści, wystarczy samo ostrze.

Kiedy dać dziecku nóż? To znaczy w jakim wieku ma być dziecko, bo czasem jestem o to pytany. Trudno określić, ale im wcześniej tym lepiej. Są pięciolatki radzące sobie z całkiem sprawnie z czynnościami manualnymi i są siedmiolatki nie potrafiące używać nożyczek do papieru... Pewnie potrafiłyby, gdyby rodzice nie zabraniali im tego w trosce o ich tzw. bezpieczeństwo.

Jak zacząć? Po pierwsze, trzeba określić czy dziecko radzi sobie dobrze z czynnościami manualnymi i nie ma problemów z tzw. małą motoryką. Jeśli wszystko jest ok, to przy okazji wycieczki za miasto możemy razem z dzieckiem pobawić się w zabawy, które wymagają użycia noża. Brak pomysłów na zabawę? -Nie, rzucać nożem nie będziemy. Struganie kija do pieczenia kiełbasek nad ogniskiem na początek wystarczy. Generalnie użycie noża w zabawie będzie opierało się na struganiu kijów i cięciu sznurka. Można dać dziecku możliwość pomocy przy przygotowaniu posiłku, choćby pokrojeniu miękkich warzyw i owoców. Po jakimś czasie dziecko samo znajdzie zastosowania dla swojego noża.

Zasady. Wyjaśnij dziecku, czym jest nóż i jak się nim posługiwać. Przede wszystkim:

  • operuj ostrzem zawsze od siebie, gdy coś pójdzie nie tak, ostrze nie trafi na twoją rękę, czy nogę,
  • tępy nóż stwarza większe zagrożenie niż ostry, tępe ostrze powoduje, że zaczynasz kombinować, a to zwykle źle się kończy,
  • nic na siłę, jeśli chcesz użyć noża jako siekiery, to wybacz ale na pewno coś pójdzie nie tak,
  • nigdy nie kieruj noża ostrzem do ludzi, nawet wtedy, gdy chcesz go tylko podać.


Co zyskujemy ucząc dziecko posługiwania się nożem? Praca nożem uczy świadomości samego siebie. Najprościej mówiąc dziecko wie gdzie jest ostrze noża i jak blisko są części jego ciała, które może potencjalnie skaleczyć. Dba o to, żeby tak się nie stało. Posługiwanie się nożem uczy koncentracji i daje poczucie siły, pozwala dziecku czuć się odpowiedzialnym, samodzielnym i podnosi samoocenę. Rozwija małą motorykę, co wprawia dziecko do posługiwania się bardziej skomplikowanymi narzędziami. Nie wiem jak Ty, ale ja pamiętam swój pierwszy nożyk, który dostałem od dziadka w wieku pięciu lat. Zapewne było to dla mnie ważne. Dla każdego jest ważne i to dowód na to, że umożliwienie dziecku posługiwania się nożem ma znaczenie.

Czy dziecko się nie skaleczy? Skaleczy i to nie raz :) ale jak mówi moja znajoma lekarka rany cięte dość szybko się goją... Nie wymagaj ode mnie, żebym gwarantował, że Twoje dziecko nie zrobi sobie krzywdy nożem. Tak naprawdę wiele zależy od Ciebie. Wpojenie zasad i towarzyszenie dziecku podczas pracy nożem zmniejsza ryzyko do minimum. Im więcej ćwiczeń, tym opanowanie narzędzia jest lepsze. Czy Tobie nie zdarza się czasem skaleczyć nożem? No właśnie... :)